Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Albayrak’a hakaret eden şahsın akıbeti belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a karşın hakaret içerikli paylaşımlar yaptığı bahis edilen sanık etken karşısına çıktı. Duruşma, sanığı ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıl 9 ay 25 gün hapse hükümlü ederek, tahliyesine karar verdi.

Abone ol

Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, eşi Esra Albayrak’ın doğum yapması dolayısıyla Twitter’da, ‘Rabbimize şükürler olsun, bu gece 4’üncü evladımız Hamza Salih ailemize, dünyamıza sefalar getirdi.

Sevgili eşim Esra’ya bize bu mutluluğu yeniden yaşattığı için sevgi ve minnetlerimi sunuyorum. Dualarınızı bekleriz’ şeklinde paylaşım yapmıştı. Bakan Albayrak’ın paylaşım yapmasının peşinde Albayrak ve ailesi hakkında hakaret içerikli yorumlarda bulunan kişilere yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma başlatılmıştı.

İki farklı iddianame
Savcılıkça yürütülen soruşturma zarfında tutuklanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da yönelik hakaret içerikli paylaşımları olduğu tespit edilen davalı Mehmet Fatih Kaplan hakkında iki öbür iddianame hazırlanmıştı.

1 yıldan 4 yıla dek hapis ile cezalandırılması istenmişti
Sanığın, Berat Albayrak ve ailesine karşın hakaret içerikli paylaşımlarda bulunmasına ilişkin hazırlanan iddianamede, ‘halk görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıldan 2 yıla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli paylaşımları nedeni ile hazırlanan iddianamede ise ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istenmişti.

Hakim karşısına çıktı
‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi istenen sanık Mehmet Fatih Kaplan hakim karşısına çıktı. İstanbul Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi’ndeki duruşmaya esir davalı Kaplan SEGBİS aracılığı ile bağlandı.

Avukat talebinde bulunmadı
Sanık Kaplan, kimlik tespiti ile başlayan duruşmada işsiz olduğunu kaydetti. Hakimin, avukat talebinin olup olmadığını sorduğu sanık Kaplan, avukat talebinin olmadığını ve savunmasını kendisinin yapacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vekilinin ise davaya katılma talebine ilişkin başvuru formu sunduğu kaydedildi.

“Yaşadıklarımdan bir hayat dersi aldığımı söyleyebilirim”
Duruşmada savunma yapan esir sanık Kaplan, “Aylarca polislik sınavı için çalıştım. Sınavlarda başarılı olduğumu biliyordum lakin neden gösterilmeksizin başarısız gösterildim. Psikolojim bozuldu. KPSS’ye çalıştığım dönemde arada bir Twitter’a giriyordum. Yaptığım paylaşımların suç olduğunu bilmiyordum. Amacım sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etmek değildi. Yaşadıklarımdan bir hayat dersi aldığımı söyleyebilirim. İnsan haklarına saygılı bir birey olacağım” ifadelerini kullandı.

Kesinleşmiş cezası olduğu kaydedildi
Hakimin, Tokat 3. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi’nde 2015 yılında hakkında kesinleşen bir cezası olduğunu ve cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakıldığını belirtmesi üstüne davalı, karara bağlanan davada konu ile ilgili savunmalarını tamamladığını kaydetti.

Sanıktan ‘davacı olmam’ yanıtı
Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’a karşın paylaşımları nedeni ile dosyanın ayrıldığını bildiren egemen sanığa, paylaşımların suç olduğunu bilmediğini söylemesi üstüne, iki üniversiteden ön lisans mezunu olduğunu, suça konu paylaşımlarda bahsi geçen sözlerin kendisine söylenmesi halinde hakaret olarak değerlendirerek davacı olup olmayacağını sordu. Soru üstüne söz bölge sanık Kaplan, sözlerin kendisine sarf edilmesi halinde şikayetçi olmayacağını söyledi.

Savcılık mütalaasını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekilinin davaya katılma talebinin kabul edilmesini isteyen savcılık mütalaasında, 29 Mayıs ve 16 Haziran tarihlerindeki suça konu paylaşımların yapıldığını, sanığın ‘zincirleme şekilde cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçundan cezalandırılmasını ve suçunun vasfı dolayısıyla tutukluluk halinin devamını istedi.

Son sözleri soruldu
Davanın karara bağlanacağını gösteren hakim, sanığa son sözlerini sordu.
Son sözlerinde tahliyesini istek eden sanık Kaplan, pişman olduğunu belirterek özür diledi.

Tahliyesine karar verildi
Davalı Kaplan’ı ‘zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçundan 1 yıl 9 ay 25 gün hapse çarptıran duruşma, tutuklulukta geçirdiği zaman göz önüne alınarak tahliyesine karar verdi. Davalı hakkında yurt dışına çıkış ve konut hapsi şeklinde adli denetleme uygulanmasına hükmeden mahkeme, sanığın, diğer bir suçtan cezası olması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına lüzum olmadığını kaydetti.