Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Bursa’da paylaşımlı bisiklet dönemi

Şehir Halkı içi hareketliliğin artırılması ve çevreci ulaşım araçlarının özendirme edilmesi amacıyla Bursa’nın 7 ayrı bölgesinde oluşturulan paylaşımlı bisiklet durakları, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş göre hizmete alındı.

Abone ol

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Itina ile birlikte Cumhuriyet Caddesi’nde sistemi test eden Başkan Aktaş, “Özellikle turistlerin ve gençlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz, sürdürülebilir bu uygulamanın yaygın şekilde kullanılmasını hedefliyoruz” dedi.
 
Gerçekleştirdiği yatırımlarla Bursa’nın her alanda yaşanabilir olmasına katkıda bulunan Büyükşehir Belediyesi, karbon salınımının azaltılması, vatandaş ve kent sağlığına katkı maddesi sunulması, çevreci bir yaklaşımla şehir halkı içi hareketliliğin ve kentin sürdürülebilirliğinin arttırılması amacı ile covid-19 Normalleşme Eylem Planı’nda da yer alan paylaşımlı bisiklet sistemini kurdu. Egzersiz dahilinde; Cumhuriyet Caddesi, Mudanya ve Gölyazı’da 7 farklı noktada paylaşımlı bisiklet durakları hizmete alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekili Refik Itina ile birlikte Cumhuriyet Caddesi’ndeki bisiklet durağına gelerek, kiralama
yaptı. Başkan Aktaş, milletvekili Özen ile birlikte Zafer Plaza önünden Ertuğrulbey Meydan Kafe’ye dek bisiklet sürerek, sistemi test etti.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı açıklamada, paylaşımlı bisiklet sistemi ile toplu nakliye entegrasyonunun sağlanmasını, kişisel vasıta kullanımının azaltılmasını ve toplu taşımanın yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini söyledi. Bu amaçla bisiklet duraklarının Şehreküstü Metro Durağı, BUDO iskelesi ve Gölyazı-Burbak Otoparkı’nda konumlandırıldığını açıklayan Başkan Aktaş, “Ayrıca bu sistem ile şehir içi ulaşım kolaylaştırılacak ve otopark sorunu da azaltılmış olacak” diye konuştu. Özellikle turistlerin ve gençlerin ilgisini çekeceğini düşündükleri tatbik ile çevreye aklıselim ve sürdürülebilir ulaşım araçlarının kullanılmasının özendirilmesine de katkı sağlamış olacaklarını gösteren Başkan Aktaş, “Paylaşımlı bisiklet sisteminin yanı sıra kendi bisikletini kullanan vatandaşlarımızın bisikletlerini tamir edebilmeleri için  Cumhuriyet
Caddesi, Pirinç Han, BUDO iskelesi, Gölyazı Meydanı, Hüdavendigar Büyük Kasaba Parkı ve Bitkibilimsel Park almak üzere 5 faklı noktaya taşınabilir bisiklet tamir istasyonu kurulumu yapıldı. Bisiklet tamir istasyonları ile vatandaşlarımız, kendi bisikletlerini kullanırken karşılaştıkları sıkıntıları pratik, hızlı
ve bedava bir şekilde giderebilecekler” şeklinde konuştu. Başkan Aktaş, Bursa’da bisiklet kullanımının artmasına katkı sağlayacak olan uygulamanın hayırlara vesile olmasını diledi.
 
AK Parti Bursa Milletvekili Refik Itina ise paylaşımlı bisiklet hizmetinin Bursalıların ilgilisini çekeceğine inandığını söyledi. Vatandaşlara sağlıklı hayat ve hareketlilik konusunda katkıda bulunacak projenin uğurlu olmasını dileyen Itina, “İlerleyen günlerde durak sayısının artacağına, bu vesile ile trafik probleminin azalacağına inanıyorum. Başkan Aktaş ve ekibini kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Bursa’daki paylaşımlı bisiklet hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar cep telefonlarına indirecekleri dilekçe ile kiralama işlemini gerçekleştirebilecek. Kullanım bittiğinde ise bisikletler, bölgedeki herhangi bir paylaşımlı bisiklet durağına bırakılabilecek.