Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Bir garip pandemi hikayesi

İnşaat mühendisi Övünç Altınay ve mimar dört arkadaşı, Ukrayna’da, tek yanlı olarak bağımsızlığını bildiri eden Donetsk’te  Koronavirüs salgını nedeniyle altı aydır mahsur kaldı. İnşaat işleri için Donetsk’e dışarı giden dört Türkiyeli, ülkeye dönmek için her yolu denedi ama defalarca negatif yanıtla karşılaştılar. Övünç Altınay’ın şu açıklamaları belirsiz şiddet bir süreci gözler önüne serdi. 

BİR GARİP PANDEMİ HİKAYESİ

Iftihar Altınay anlatıyor;  Biz 3 Türk mimar ve mühendis arkadaşımızla ,1 mart günü Rostov Na-Donu üzerinden Donetsk’e geldik. Burada bir gençlik merkezinin projesi vardı, incelemelerde bulunacaktık. İlk hafta buluşma ve gezerek zaman geçirdik. Ardından Rusça bilen 1 mimar arkadaşı daha çağırdık toplantılar için ve 4 kişi olduk.

2.hafta ve 3. haftada buluşma ve çalışmayla geçti. Fakat burada iş yapılma potansiyeli olmadığını anlayınca dönmeye karar verdik. 20 mart da geldiğimiz Rostov sınırına geçtik fakat pandemiden nedeniyle kimseye geçiş izni vermiyorlardı. Akabinde  2-3 gün daha sonra Donetsk’lerin Rostov’a geçtiği haberi geldi.4 mart da yeniden gittik fakat cümbür cemaat geçerken bize Rostov sınırı polisleri ve gümrük muhafaza ekipleri müsade vermedi. Uçağımız var dedik yine negatif yanıtla karşılaştık.

28-29 Martdan sonra ise uçuşlarda kalmadı. Bu Nedenle Donetsk de çaresiz bir bekleyişe başladık. Arada Moskova’dan terhis uçakları kalkıyordu fakat Moskova Büyük Elçiliğine yazdığımız halde size Kiev bakıyor dediler. Kiev Büyükelçiliğine yazdık onlarda Moskova’ya yazın biz o bölgeye uğraş etmiyoruz dediler.

Belirsiz bir sürecin ortasında kalmıştık. Bu Nedenle Nisan, Mayıs, Haziran bitti. Temmuz ayı geldi. Moldova ve Belarus uçakları Moskova’dan Türkiye’ye gidiyorlardı. Donetsklilere ise izin çıkmış geçiyorlardı. Umudumuzu yitirmedik yine gittik sınıra müsade vermediler. Sükut-u Hayale uğradık bize dediler fakat size müsade veremeyiz lakin uçuşlar var dedik. Onlar resmi uçuş değil dediler ve geri döndük. Umutlarımız tükenmeye başlamıştı.

Övünç Altınay anlatmaya devam ediyordu ve can kulağıyla onu dinliyorduk. Doğrusu diplomasi bu mudur diye düşünmeye başladım. Can kulağıyla anlattıklarına odaklandım.

UMUTLAR TÜKENDİ

BU VESILEYLE buranın İç İşleri Bakanlığı tatbik vermemizi istedi ve yazı yazdılar. Geçiş izni için Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Moskova  iznini beklerken 9 Ağustos’ta  THY’larından uçak bileti aldık. İzinleri sorduk oysa Donetsk İçişleri bakanlığı izniniz gelmedi dedi. Biletler açığa çıkmış oldu. Sonradan gittik Rostov gümrüğüne yeniden sorduk; “bakın günde 80.000 kişi Türkiye’ye gidiyor bize niye müsade vermiyorsunuz” dedik. Sınırdakiler bu sefer  bize “sizin vize ile ilgili sıkıntınız yok pandemiden nedeniyle bir açıklamalar var Başkanlıktan, Donetsk’liler dışarıya kimseyi bırakmıyoruz dediler. Yani 3-4 milyon Donetskli çıkabiliyor ve biz Donetsk’de topu topu 4 turist çıkamıyorduk. Bundan Böyle sinirlerimiz gerilmişti umutlarımız zaten tükenmeye başlamıştı. 21 Ağustos tarihine geldik ve halen gelen bir yazı değil, çok sıkıntılı olmuştuk ve umutlarım tükenmişti.

Durumumuz içler acısıydı, hatta  basında bir bilinen bulup yayınlama yapmaya çalıştık Arkadaşımın arkadaşı var bir gazetede iletişime geçtik canlı yayınlar yaptık sonucu olumsuzlukla bekledik.

Odesa konsolosluğuna yazdık. Ukrayna’dan çıkarsak sınırda asistan olabilir misiniz?

Yani üstelik tutuklanmayalım dedik. Ayın 19’unda telefon cevabı geldi. Geldiğiniz sınırdan çıkın sınırda asistan olamayız. Bizim aramızda bozulmasın denildi. 19’unda Novarossiysk Konsolosluğuna yazdık. Onlarında bize cevabı yeni geldi. Cevap negatif size tezgâhtar olamayız dediler.

BASKI SÜRE VE ÇIKIŞ YOLU

Asya Polis Teşkilatı (ASYAPOL) Kurucusu Talat Enverovic Çetin bize her koşulda destek oldu. İletişim kurdu. Ve bizim için çabaladı. Bu güç vakit da umutlarımız tükenmişken bir çıkış yolu oldu bize Kimdi peki Talat Enverovic?

Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi’nde Uluslar Arası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. Milletlerarası hukuk ve ekonomi eğitimi almış Türk asıllı Rusya vatandaşıdır ve Rusya’da yaşamaktadır. Rusya’nın milletlerarası hesaplı ilişkileri alanında yirmi takvim tecrübesi vardır. Keza Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerindeki girişimcilerle ilgili de epeyce varlıklı bir deneyime sahiptir.

Öncelikle Rusya olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şangay İşbirliği Örgütü üyesi devletlerde iş yapmaya gelen yabancı vatandaşlar ile bana kalırsa ilgilenmekte, ülkeler arası ilişkilerin pekişmesine yardımcı olmaktadır. Yabancılar göç bürosundaki kayıttan başlayarak iş sonuçlanıncaya dek bir fazla problemlerle aleyhinde karşıya kalmaktadır. 

Türk Akımı‘nın ad babasıdır. Doğu Ülkelerinin Iki Taraflı bir Polis Teşkilatı kurması fikrini ortaya atmıştır. Övünç Altınay; Talat bey’den bahsederken gözleri doluyor bu zorlama zaman da bize fazla asistan oldu gerçekten yürekli güzel bir insan onu tanımak kibir vericiydi diyor.

Haber365

Yedi Gündem

Abone Ol