Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Binali Yıldırım kimdir, kaç yaşında, nereli? Binali Yıldırım koronavirüse mi yakalandı?

‘Binali Yıldırım kimdir, kaç yaşında, nereli?’, ‘Koronavirüs olan Binali Yıldırım’ın sıhhat durumu nasıl?’ sorularının karşılıkları internette araştırılıyor. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım‘ın corona virüsü testinin olumlu çıktığı öne sürüldü. Eski Başbakanın hastalığının seyrinin çok şiddetli geçmediği, binaya yürüyerek giriş yaptığı ve hastanede olağan odada tutulduğu öğrenildi. Binali Yıldırım 65 yaşındaydı. Ayrıntılar haberimizde…

BİNALİ YILDIRIM KORONAVİRÜS MÜ OLDU? SIHHAT DURUMU NASIL?

Medyaradar’da yer alan habere nazaran, parlamenter sistemin son Başbakanı, eski Meclis Lideri ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım covid-19 salgın hastalığına yakalandı. Bir müddettir memleketi Erzincan’da bulunan Yıldırım, Ankara’ya döndükten sonra rahatsızlık belirtileri göstermeye başladı. Bunun üzerine Ankara Kent Hastanesi’ne giden Yıldırım’a koronavirüs testi yapıldı. Test sonucu olumlu çıkan 65 yaşındaki siyasetçi, müşahede altına alındı.

Yıldırım’ın hastalığının seyrinin çok şiddetli geçmediği, binaya yürüyerek giriş yaptığı ve hastanede olağan odada tutulduğu öğrenildi. Ayrıyeten haberin duyulmasının akabinde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın da Yıldırım’ı ziyaret ettiği bilgisine ulaşıldı. AK Partili vekilin ailesinden diğer bir isim ise şu anda hastanede kovid-19 tedavisi görmüyor.

BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

20 Aralık 1955 tarihinde Erzincan’ın Refahiye ilçesinde dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve birebir kısımda yüksek lisans yaptı.1978-1993 yılları ortasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1990-1991 yılları ortasında İsveç’te bulunan Memleketler arası Denizcilik Örgütü’ne ilişkin Dünya Denizcilik Üniversitesinde Denizde Can ve Mal Güvenliği Idaresi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik Yönetimi Uzmanları ile birlikte denetimlerde bulundu.

İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma vazifelisi olarak çalıştı.1994-2000 yılları ortasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmelerinde Genel Müdürlük misyonunda bulundu. Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma çizgilerinin açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal süratli feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri ortasına soktu.1999 yılında deniz toplu nakliyatı ve turizme katkılarından ötürü memleketler arası “Skal Kulübü” tarafından verilen kalite mükafatına layık görüldü.

Binali Yıldırım, TBMM’de 22. Devir’de AK Parti’den İstanbul ve 23. Devir’de AK Parti’den Erzincan milletvekili, 24. Periyotta de AK Parti İzmir milletvekili olarak yer almıştır.

58. Hükümet (Abdullah Gül Hükümeti), 59. ve 60. Hükümetler (1. Ve 2. Recep Tayyip Erdoğan Hükümetleri) periyotlarında Ulaştırma Bakanı olarak vazife yaptı. Bu misyona 4. kere getirilen birinci bakan oldu. Tıpkı vakitte en uzun mühlet birebir bakanlıkta vazife yapan birinci isim oldu.

2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, 3. tıpta 335 oyla TBMM’nin 28. Lideri seçildi.

Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanlığını yürütmekte olan Binali Yıldırım, 2014 lokal seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Lider adayı olmuştu. Evli ve 3 çocuk babası olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan ve kızı Büşra’nın “Derin Denizcilik Gemi Nakliyat Sanayi ve limited şirketi” isminde firmaları vardır.