Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Bilim Kurulu üyesi Recep Öztürk: Koronavirüs salgınının sonlanması 2022’ye sarkabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, koronavirüs salgını ile ilgili uyarı çeken açıklamalarda bulundu. Öztürk, olgu sayısının artmaya devam etmesi halinde salgının 2022’ye kadar sarkabileceğini ifade etti.

Abone ol

Koronavirüs vaka sayısı artmaya devam ederken Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı açıklamalar geldi. Öztürk herkesin aklındaki ‘salgın ne süre bitecek’ sorusuna yanıt verdi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, hastalığı atlatan kişinin her yerde Covid’e yakalanma ihtimali ile ilgili olarak, “Covid-19 enfeksiyonunun son aylarda her yerde yakalanabildiğine dair artık elimizde veriler var. Rahatsızlık şu an 10. ayında, bilgiler yeni birikiyor. Doğrusu bu soru defalarca soruluyordu. Arada emin bir kanıtı olmayan vakalar vardı ama geçtiğimiz ay Hong Kong’da gerisinde Amerika’da iki olgu görüldü. Bunlar belgelerle ortaya konuldu ve bununla birlikte bunlar bilimsel dergilerde yayınlandı.

“Bitmiş yakalanmak olası”

Bu anlamda ayrıca ülkemizden hem de yurt dışından gözlemler bu hastalığa tekrar yakalanmanın olası olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sıklığı konusunda, hangi aylardan sonra olacağı konusunda görüldüğü kadarıyla birinci aydan sonradan da olabiliyor üçüncü aydan daha sonra da olabiliyor” dedi.

Hastalığa ikinci defa yakalananlardaki belirtiler hakkında konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, “Açıkçası bu konuda farklı gözlemler var. Bu iki vakadan birisine bakacak olursak, Hong Kong vakasında ilk olarak belirtiler vardı. İkinci tespitte ise belirtiler yoktu havaalanındaki tarama esnasında bu ortaya çıktı. Bambaşka bir virüs olduğu ve şahsın PCR’ının fazla olduğu görüldü. İkinci vakada ise birinciye tarafından belirtiler daha fazlaydı. Anektodal vakalar dediğimiz gözlemlerde, bir takım hastaların ikinci tekrarı daha ağır geçirdiği söyleniyor. Diğer yanlamasına da Hong Kong vakası gibi daha hafif geçirdiği söyleniyor. O açıdan bu konuda birikecek yeni vakalara göre bir gözlem ortaya konacak. Covid-19’un çok öbür seyri, çok ayrı klinik bulguları ve kişiler arasındaki seyir farklılığı büyük bir ihtimalle de bu her tarafta enfeksiyonda da gözükecek” diye konuştu.

Aşı çalışmaları

Prof. Dr. Öztürk konuşmasının devamında, “Dünyada 50’ye yakın klinik öncesi fazları geçmiş, yani klinik faza gelmiş aşı var. 150 civarında da klinik öncesi çalışmaları devamlı aşı var. Bu aslında baktığımızda şayet de dünya tarihinde bir ilk. 

Bu değin kısa sürede bir hastalıkla ilgili böyle yüzleri aşan aşı çalışmaları ve çoğu manâlı bir kısmı da klinik pozitif gelmiş ve bunlardan yine önemli bir oranda bir aşı aşama 3 dönemine ulaşmış.

Bu aşama 3 dönemi başarılı sonuçlanırsa artık aşı kullanıma gelecek demektir.
hemen Türkiye’nin de içinde bulunduğu evre 3 çalışmalarının devam ettiği aşılar var. Ülkemiz ise hemen 13 aşı adayı ile çalışmalarını devam ettiriyor. 13 aşı adayın 3’ü şu anda klinik öncesi fazları bitirdi.

Bu klinik denemelerine devam edecek demektir. 2021’in birincil 6 ayında bilhassa tehlikeli kişilere bazı aşılar uygulanmaya başlanır. Lakin burada tekrar altını çizelim bu salgını bitirecek aşılar değildir. Bu saldırıları bitirecek olan bizim kurallara uymamızdır. Aşılar buna bilhassa tehlikeli gruplarda asistan olacak” dedi.

“Kurallara uymazsak salgının sonlanması Ağustos, Eylül yerine ola ki 2021’in sonuna hatta 2022’ye bile sarkabilir”

Korona virüs salgının ne zaman biteceği hakkında tahminde bulunan Prof. Dr. Öztürk, “Bilhassa hemen yapılan projeksiyonlar şu andaki rakamlar esas alınarak yapılıyor. Mayıs ayı içerisinde dünyanın öbür ülkelerinde oldukça vakalar azaldı, sıkı kapanmalar sonrası, önlemler sonrası. O dönemde Mayıs ayında yapılan projeksiyonlara, ama bunlar natürel adamakıllı istatistiki tahmini hesaplamalardır. Temmuz, Ağustos’ta bitebilirdi salgın. Ama ne oldu, yeni alışılagelmiş döneme geçildi. İnsanlar kurallara maalesef beklenen oranda uymadılar. Yurt açık havada da böyle bizde de böyle.

Şimdiki rakamlara kadar ise önümüzdeki Temmuz – Ağustos’a kadar bu salgın devam edecek. Hatta Eylül’e kadar devam edecek diye gözüküyor. Ama kurallara ciddi bir şekilde uyarsak daha erken bir dönemde biter.

Kurallara uymazsak bu sayılar yükselmeye devam ederse doğal olarak salgının sonlanması Ağustos, Eylül yerine bütün tersi, belki 2021’in sonuna hatta 2022’ye bile sarkabilir.

Dediğim gibi adamakıllı insanların, ülke vatandaşlarının kurallara uyumuyla ilgili” biçiminde konuştu.