Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Askerde ölen Osman Özçalımlı için cürüm duyurusu

Kısa devir askerliğini yaptığı İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde kuşkulu formda ölen Osman Özçamlı’nın Kars’ta oturan ailesi savcılığa hata duyurusunda bulundu. Anne Naciye ve baba Ahmet Özçalımlı, Avukat Fettah Çapkurt ve Avukat Kahraman Özçağin ile birlikte Kars Adalet Sarayına gitti. Oğlunun mevtinde kusuru olanların bulunmasını isteyen baba Ahmet Özçalımlı, “İnşallah adalet yerini bulacak ve failleri ortaya çıkacaktır.” dedi. Ane Naciye Özçalımlı ise “Ben öbür Osmanlar ölmesin istiyorum, öteki annelerin yürekleri yanmasın” diye konuştu.

Gazetekars.com’da yer alan habere göre  avukat  Fettah Çapkurt, şöyle dedi: “Bilindiği üzere bundan 4 gün evvel Kocaköy nüfusuna kayıtlı bulunan 20 yaşındaki kardeşimiz Osman Özçalımlı vatani vazifesini İzmir ili Aliağa ilçesinde ifa ettiği esnada hayatını yitirmiştir. Osman kardeşimizin vefat etmeden evvel babasını arayarak ‘Baba beni vefatla tehdit ediyorlar, bana tuzak kuruyorlar’ demesinin akabinde ömrünü yitirmesi mevt hadisesinin doğal yollardan gerçekleşmediği; kuşkulu yahut şüphelilerce öldürüldüğü intibasını vermektedir. Bizler Kocaköy avukatları olarak gerek Kars vilayetinde gerekse de İstanbul vilayetinde avukatlık mesleğini ifa eden arkadaşlarımız ile bir ortaya gelerek, Osman Özçalımlı’ya ne olduğunu tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılması açısından kanunlar çerçevesinde üstümüze ne düşüyor ise onu yapacağımızı bu periyottaki tüm işlerimizi bir kenara bırakıp bu hadisenin sonuna kadar takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyurmak isteriz” dedi.

Avukat Kahraman Özçağin ise şunları söyledi: “Bu hadisenin en can alıcı tarafı, 25 gün Çanakkale’de acemi birliği ve 5 gün de İzmir Aliağa’da usta birliğine teslim olan 1 aylık bir askerin feci vefatıyla karşı karşıyayız. Burada başımızı ailenin bu mağduriyetini yaşamasına sebep olan vakanın hala hiçbir yetkili tarafından açıklaması yapılmamıştır. Lakin gerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gerek Kars Valisi Türker Öksüz gerek Digor Kaymakamı Enver Hakan Zengince gerekse Meclis İnsan Hakları Komitesi Üyesi, Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bu hususta aile ile görüşmüşlerdir ve hadisenin araştırılması noktasında her türlü garantiyi vermişlerdir. Bu konu bizim de içimize su serpmiştir. 5 günlük bir askerin hadise günü babası tarafından aranıp bilgilendirilmesine karşın yetkililerin bir önlem almaması ve hala mevtle ilgili hiçbir açıklamamanın yapılmaması en büyük kuşku, kuşku halidir.”

GERGERLİOĞLU, BABA AHMET ÖZÇALIMLI İLE KONUŞTU

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da baba Ahmet Özçalımlı’yla konuştu. Gazete Duvar’a konuşan Gergerlioğlu şunları söyledi: “Çocuk babasına telefonla arayıp, ‘ben tedirginim’ dedikten sonra baba da, ‘O vakit ben atlayıp yanına geliyim’ diyor. Daha sonra baba kumandanı arıyor. Kumandan birinci başta telefonları açmıyor daha sonra da babaya geri dönüş yaparak, ‘Evet birkaç sorun vardı ancak hallettik’ karşılığını veriyor. Baba daha sonra bir taziyeye giderken köyün muhtarı babaya, ‘Senin oğlun ölmüş haberin yok mu?’ diye soruyor. Baba da bunun üzerine çabucak kumandanı arıyor. Kumandan bu sefer de babaya, ‘Oğlunuz hastanede bir sorun yok’ karşılığını veriyor. Kesin vefat haberini alan baba tekrar kumandanı arıyor fakat kumandan bu sefer telefonunu kapatmış. Babayla konuştuğumda bana şunları söyledi: Oğlumla daha evvel telefonla tekraren Kürtçe konuştum. Kürt olduğu için ‘terörist’ üzere tacizlere maruz kalmış. Bir şeyler olduğu belli…”

HULUSİ AKAR’A SORULAR

Gergerlioğlu yaşanan vakası Meclis gündemine taşıdı. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sorular soran Gergerlioğlu, “Osman Özçalımlı’yı mevtle tehdit eden kişi ya da bireyler kimlerdir? Osman Özçalımlı isimli yurttaşın vefatı ile ilgili kamera kayıtları incelenmiş midir?” diye sordu.

Gergelioğlu, Akar’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

– Osman Özçalımlı isimli yurttaşın İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde askerlik yaparken hayatını kaybettiği savı gerçek mudur? Şayet bu tez doğruysa Osman Özçalımlı isimli yurttaşın vefat nedeni nedir?
– Osman Özçalımlı isimli yurttaş için otopsi yapılmış mıdır? Otopsi sonucu nedir?
– Osman Özçalımlı’nın babasını arayarak vefatla tehdit edildiğini söylediği argümanı yanlışsız mudur? Şayet bu argüman doğruysa Osman Özçalımlı’yı mevtle tehdit eden kişi ya da bireyler kimlerdir? Osman Özçalımlı isimli yurttaşın vefatı ile ilgili kamera kayıtları incelenmiş midir? Şayet incelenmişse ne üzere bulgular elde edilmiştir?
– Osman Özçalımlı isimli yurttaşın mevti ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Şayet soruşturma başlatılmış ise soruşturmanın akıbeti ne durumdadır?
– Osman Özçalımlı isimli yurttaşın babasının cezaevini arayarak Abdullah isimli bir uzman çavuş ile görüştüğü tezi yanlışsız mudur? Şayet bu tez doğruysa Abdullah isimli uzman çavuş telefon görüşü sonrasında Osman Özçalımlı ile ilgili ne üzere önlemler almıştır?
– Son 5 yılda askerliklerini yaparken hayatını kaybeden yurttaş sayısı kaçtır? Bu ölümlerin nedeni nedir?