Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

AÖL birinci kayıt ve kayıt yenileme ne vakit başlayacak? MEB 2020-2021 Açık Lise kayıt tarihleri!

AÖL yeni kayıtlarının başlayacağı tarih Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından duyuruldu. Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt süreçleri Halk Eğitim ve Mesleksel Eğitim merkezlerine yapılabiliyor. Kayıt yaptıracak adaylar nüfus kayıt bilgileri, adres, fotoğraf ve başka dokümanlarla AÖL kayıt müracaatında bulunabilir. Müracaat yapacak adaylar en yakın AÖL irtibat ofisine müracaatta bulunarak kayıtlarını tamamlayabilirler. Pekala AÖL yeni kayıtları ne vakit başlayacak? Açık Lise 1. periyot imtihan takvimi muhakkak oldu. İşte detaylar…

2020-2021 AÖL YENİ KAYIT MÜRACAATLARI NE VAKIT YAPILACAK?

Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 1. devir Yeni kayıt süreçlerinin 31 Ağustos’ta başlayacağı duyuruldu. AÖL yeni kayıt yenileme süreçleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler http://aol.meb.gov.tr/adresi üzerinden açıklanacak.

 

AÖL YENİ KAYIT SÜREÇLERI NEREDEN YAPILACAK?

Vilayet ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri,

– Açık Öğretim Lisesine birinci kayıt yaptıracak olan öğrenciler;

– Kayıt için gerekli evrakları ile öncelikle Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Ön Kayıtlarını yaptıracaklardır.

– Halk eğitimi merkezi müdürlükleri eksik evrak ve evrakında eksik bilgi olan öğrencilerin birinci kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik doküman ile süreç yapmayacaktır.

– Ön kayıt süreci gerçekleşen öğrenci birinci kayıt imtihan fiyatını mutabakatlı bankalara yatıracaklardır.

– Eksik evrak ve bilgi ile birinci kayıt alan halk eğitimi merkezi müdürlüğü öğrencinin birinci kayıt evrakındaki eksik doküman ve bilgileri tamamlamakla yükümlüdür.

AÖL 1. DEVIR IMTIHAN TAKVİMİ BELIRLI OLDU!

Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 eğitim yılı 1. devir sonu imtihanları 5-6 Aralık 2020 tarihlerinde yapılacak. İşte Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

Açık Öğretim Lisesi irtibat teknolojilerini kullanarak yer ve vakit sınırlaması olmadan bireylerin eğitim almalarını sağlayan uzaktan eğitim modelidir. 

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar, 

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, 

ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan yahut mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık yahut 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık yahut 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar, 

d) Yurt dışında tahsil görmüş olup, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, üstteki (a), (b), (c) ve (ç) unsurlarındaki kurallardan birini taşıyan Denklik Dokümanı almış olanlardan denkliği 19/07/2010 ve daha evvelki tarihte düzenlenmiş olanlar (Talim ve Terbiye Konseyi Başkanlığının 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı kararı ile ülkemizde alanlı sistem kalktı) başvurabilir.

Kayıt süreçleri, açık öğretim lisesi müdürlüğü tarafından belirlenen müracaat tarihlerinde yapılır. Açık Öğretim Lisesinde yaş sonu ve devam mecburiliği aranmamaktadır.