Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Angola Hakkında Bilgiler; Angola Bayrağı Manası, 2020 Nüfusu, Başşehri, Para Ünitesi Ve Saat Farkı

Angola bayrağı, yatay olarak eşit iki modüle bölmüş olan kırmızı ve siyah renkte kalın iki şeritten oluşmaktadır. Bayrağın tam orta kısmına gelecek formda pozisyonlandırılmış olan sarı renkli yarım dişli, yıldız ve kama bulunmaktadır. Bu bayrakta olan kırmızı renk manası birinci vakitler için sosyalizmin simgesi olmaktayken, 1992 yılında anayasal düzenleme ile tabir edildiği üzere Angola halkının ülkenin bağımsızlığı uğruna akıttığı kanları simgelemektedir.

 Bayrağın alt kısmında kalan öteki kısmını oluşturan siyah renk manası ise ülkenin bulunmakta olduğu Afrika kıtasını göstermektedir. Bayrağın tam orta kısmında bulunan ve manası sosyalist ihtilali olan yarım dişli formu emekçi sınıfını tabir etmektedir. Pala ise çiftçi sınıfını tabir etmektedir. Ayrıyeten bayrakta beş köşeli yıldız bulunmakta olup ülkenin ilerlemesi ile enternasyonalizmi söz etmektedir. Angola bayrağının günümüzde kullanılan son hali 11 Kasım 1975 tarihinde göndere çekilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıyeten 11 Kasım 1975 tarihi bağımsızlık tarihi olarak da kabul edilmektedir.

 Angola Ülkesi Nerededir? 

 Angola ülkesi, Afrika kıtasında bulunmaktadır. Angola ülkesinin komşuları güney kısımda Namibya, kuzeydoğu kısmında Kongo DC, doğuda Zambiya oluşturmaktadır. Ayrıyeten ülkenin batı kısmında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Angola ülkesine dahil olmasına karşın karayolu ile fiziki irtibatı olmayan ve ayrıyeten ülkenin kuzey kısmında bulunan Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Cabinda bölgesi de bulunmaktadır.

 Angola Ülkesi Nüfusu Ne Kadardır?

 Angola Cumhuriyeti’nin nüfusu 2020 yılındaki son bilgilere nazaran yaklaşık olarak 32,866,272 olarak belirlenmiştir. Bu ülkede bulunan pek çok etnik kümeler vardır. Bunlar oranları ile şu haldedir. %37 Ovimbundu, % 13 Bakongo, %25 Ambundu, %2 Mestiços, %1 Avrupalı ve %22 başka olarak belirlenmiştir.

 Angola Ülkesi Başşehri Neresidir?

 Angola Cumhuriyeti’nin başşehri Luanda’dır.

 Angola Ülkesi Para Ünitesi Nedir? 

 Angola Cumhuriyeti para ünitesi tüm ülke genelinde Kwanza (AOA)’ dir. Ayrıyeten bu ülkenin telefon kodu +244 olarak belirlenmiştir.

 Angola Ülkesi Resmi Lisanı Nedir?

 Angola Cumhuriyeti’nin resmi lisanı olarak Portekizce kullanılmaktadır. Ayrıyeten bu ülkede tanınan bölgesel lisanlar vardır. Bu lisanlar: Kongoca, Umbundu, Chokwe ve Kimbundu üzere yöresel dillerdir.

 Angola Ülkesi İle Türkiye Ortasındaki Saat Farkı Nedir?

 Angola Cumhuriyeti ile Türkiye ortasındaki saat farkı yaklaşık olarak 2 saattir. Türkiye pozisyonu Angola Cumhuriyeti pozisyonundan 2 saat ileridedir. Yani Angola Cumhuriyeti’nde saat 01:00 iken Türkiye’de saat 03:00’ cins. Ayrıyeten bu ülkede trafik akışı sağ taraftan sağlanmaktadır.

 Angola Ülkesi Kentler Nelerdir?

 Başkenti Luanda olan Angola ülkesi 18 bölgeye ayrılmış biçimde yönetilmektedir. Toplamda 157 adet vilayet ve 618 adet ilçe yer almaktadır. Bu ülkenin öteki değerli vilayetleri: Huambo, Lobito, Kuito, Lubango, Benguela, Lucapa, Malanje, Soyo ve Namibe’dir.

 Angola Ülkesi İklimi Nasıldır?

 Angola ülkesi günümüzde üç çeşit iklim bölgesine ayrılmış olmaktadır. Bu durumda ülkenin kıyı kısmı ve kuzey bölgeleri tropikal iklim tesiri göstermektedir. Bu tropikal iklimde yıl boyunca yüksek sıcaklık olmaktadır. Gündüz sıcaklık 25 °C ile 30 °C ortasında değişmektedir. Bu tropikal iklim bölgelerinde Kasım ayı ile Nisan ayı ortası hayli ağır bir yağmur dönemi yaşanmaktadır. Ayrıyeten yıllık yağış ortalaması yaklaşık olarak 500 mm seviyesinde olmaktadır.

 Bu yağışlı periyotlarda bölge soğuk ve Benguela Akıntısı’nın tesirinde olmaktadır. Bu nedenle sık sık sis görülmektedir. Ülkenin orta kısımlarında yer alan yüksek kısımlarda ve ülkenin güneyinde ise ekseriyetle ölçülü tropikal iklim görülmektedir. Ayrıyeten bu ülkede bilhassa kış aylarında kış mevsimlerinde gündüz ile gece ortasındaki sıcaklıklarda yüksek derece farkları görülebilmektedir.