Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Aliyev’den Başkan Erdoğan ve Türkiye’ye teşekkür

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ermenistan’ın saldırılarına ilişkin açıklamalarının, Azerbaycan’ın haklı davasında yalnız olmadığını gösterdiğini belirtti.

Abone ol

İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektubunda, Ermenistan ordusunun 27 Eylül’de Azerbaycan’a karşı bir askeri provokasyon daha başlattığını, mesken birimlerine ve askeri mevzilere ağır toplar dahil dağıtılmış silahlarla ayrı yönlerden alev açtığını anımsattı.

Bu provokasyon sonucunda askerlerin ve sivillerin hayatını kaybettiğini gösteren Aliyev, Azerbaycan ordusunun da bir aleyhinde saldırı başlattığını kaydetti.

Ermenistan’ın 27 Eylül’deki saldırısının, Erivan yönetiminin Azerbaycan’a karşısında askeri provokasyona başvurduğu birincil durum olmadığını aktaran Aliyev, temmuz-ağustos aylarındaki saldırıların ve yabancıların işgal altındaki Azerbaycan topraklarına yasa dışı olarak yerleştirilmesinin Ermenistan’ın saldırgan politikasından vazgeçmediğini gösterdiğini açıklama etti.

Aliyev, Ermenistan yönetiminin “Dağlık Karabağ Ermenistan’dır” gibi ifadelerle münazara sürecini anlamsız hale getirdiğini belirtti.

‘İlk saatlerden itibaren…’

Ermenistan’ın yeni saldırısının, “birincil saatlerinden itibaren kardeş Türkiye Cumhuriyeti tarafından her düzeyde kuvvetle kınandığını” ve alçak bir eylem olarak görüldüğünü” andıran Aliyev, mektubunda şunları kaydetti:

“Konuyla ilgili çok açık ve sert açıklamalarınız, Azerbaycan’ın haklı davasında yalnız olmadığını bir kere daha gösterdi. Türkiye’nin ilgili devlet kurumlarının yöneticileri, milletvekilleri ve sivil toplum temsilcileri de konuya sağlam ve net bir hitabe koydu. Türk kardeşlerimizden her gün çok sayıda destek mektubu alıyorum. Bütün bunlar Azerbaycan-Türkiye birliğinin bir başka açık örneğidir ve Azerbaycan halkı tarafından çok değerinde görmektedir. Kendim ve Azerbaycan halkı adına size ve kardeş Türk halkına bu destekten nedeniyle teşekkür ediyorum.”

Üyesi oldukları Türk Konseyinin 28 Eylül’de Dağlık Karabağ sorununun Azerbaycan’ın uluslararası kabul görmüş sınırlarının egemenliği, toprak bütünlüğü ve dokunulmazlığı temelinde bir an önce çözülmesinin önemine ilişkin bir ilan kabul ettiğini bildiren Aliyev, bu bildiri için de Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.