Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Alamut Kalesi nerede hangi ülkede haritadaki yeri neresi?

TRT’de yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi ile birlikte birçok tarihi şahsiyet merak konusu oldu. Hasan Sabbah’ın kurduğu Haşhaşiler ve 35 yıl içinden çıkmadığı yaşadığı Alamut Kalesi merak konusu oldu. Peki Alamut Kalesi derhal nerede, hangi ülkede?

Abone ol

TRT’de Uyanış Selçuklu Dizisi başlaması ile birlikte başrolün yer aldığı reel Hasan Sabbah hakkında incelemeler başladı. Peki Hasan Sabbah kimdir, Hasan Sabbah’ı kim öldürdü gibi İzleyici kitlesi dizide rol alan isimler hakkında incelemeler yaparken dizinin başrollerinin gerçek başarılını da araştırmaya devam ediyorlar. Hasan Sabbah hangi savaşta öldü ve kim öldürdü? Hasan Sabbah’ın yaşadığı Alamut Kalesi nerede, hangi ülkdede?

Alamut kalesi, İran’ın kuzey taraflarında yer alan Kazvin’deki Elbruz Dağları’ndadır. Bu kalenin önemi, orada 34 yıl baştan başa yaşayan ve kaleden hiç ayrılmadan Abbasiler ve Büyük Selçuklu gibi devlet adamlarına ve hükümdarlara ya da din adamlarına suikast düzenleyen bir sapık mezhep uydurucusu Hassan Sabbah’tan kaynaklanmaktadır.

Hassan Sabbah’ın İran’ı seçmesindeki nedeni, özellikle İran’daki Deylem halkının kılıç zoruyla deha İslam dinini seçmemiş ve olmasıdır. Böylelikle eski geleneklerine yan olan halkı bozuk inanışlarına sürüklemek onun için daha basit olacaktır. Bu niyetle kendisine Deylem bölgesinin anında yanındaki Kazvin’de yer edinmiş ve burada bozuk inanışlarını yayarak kendisine mürid toplamaya başlamıştır. İlk oluşumlarını burada tamamladıktan sonradan yine aynı bölgede yer alan Elbruz Dağları’na çıkarak Alamut kalesini gözüne kestirmiştir.

Bu sırada, kalede, Alevi Mehdi isminde bir hükümdar hüküm sürmektedir. Hassan Sabbah’ın kafasındaki plan bu hükümdarlığa kendisinin geçerek bütün idareyi ele almaktır. Bu sayede kendine olan bağlılığı daha da kuvvetlendirecek ve fedailerini çoğaltacaktır.

Kaleyi elde etmek için kuytu birtakım araştırmalar yürüterek oradaki halkı etkisi altına almayı başarır. Bunun sonunda 4 Eylül 1990 yılında Alevi Mehdi ismindeki hükümdar kaleyi terk etmek zorunda kalır ve Hassan Sabbah artık temeli Şiiliğe dayanan Haşhaş’i tarikatını iyice harekete geçirir.

Alamut kalesinin etken ve koskocoman bir alanı görüyor olması Hassan Sabbah ve adamlarının burayı seçmelerine neden olmuştur.

Temeli, Şiilik mezhebine tabi, İsmaililik, Nizarilik kollarına tabi Hasan Sabbah’ın Nizari-İsmaili denilen yeni bir sapık mezhebi yaşattığı bölgedir. Civarda tuttuğu insanları farklı alanlara yönlendirilmiş eğitimlerle fedai olarak yetiştirirken haşhaşın uyuşturucu etkisini bu adamları üzerinde kullandığı da bilinmektedir.

Bu şekilde adamlarını uyuşturarak kendisine bağlılığı arttıran ve her türlü suikastta kendisini gözünü kırpmadan feda edebilecek fedailer yetiştirir. Arkasında suikastlarına başlar. Kendi döneminde 50 ye yakın gerçekleştirildikleri bilinmektedir. Genelde Büyük Selçuklu Devleti’ndeki üstteki kademe yöneticilerine yönelik suikastler düzenlemiştir. Abbasiler’de ise manâlı din adamlarına suikast düzenlerler.

Hastalanarak 23 Mayıs 1124 tarihinde ölür. Ölmeden önce yerine başka bir kalenin hükümdarını tayin eder.