Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Geliyor

Enerji Piyasası Tertip Etme Müesseseyi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, taşıt sahipleri için müjdeli bir haber verdi. Yılmaz, bu gece yarısından itibaren mazot maliyetlerine 17 ila 25 kuruş arasında indirim yapılacağını söyledi.

“PETROL VE DÖVİZ HAREKETLERİNDEN BAĞIMSIZ BİR İNDİRİM OLACAK”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu olarak maliyet hareketlerini takip etmeye devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, “Mazot dağıtım işletmeleri ile görüştük, gereken adımı atacaklar. Bu geceden itibaren yurt genelinde mazot maliyetlerinde 17 ile 25 kuruş arasında indirimler mevzubahisi olacak. Bu indirim petrol maliyetleri ve döviz hareketlerinden bağımsız bir indirim olacak. Doğrudan dağıtıcı ve bayinin kar marjlarından yapılmış bir indirim” dedi.

“YURTTAŞLAR MARKA İÇİN 20-30 KURUŞ FAZLA PARA ÖDÜYOR”

Olağanlaşma süreciyle yurttaşların mazot satın alma alışkanlıklarının değişeceğine işaret eden Yılmaz, “Bir istasyonda maliyet 5 lira 50 kuruşken, birkaç km ötede 5 lira 20 kuruş seviyesinde. Bazı yurttaşlarımız yalnızca marka nedeniyle mazot için 20-30 kuruş fazla ödeyebiliyor. Oysa, tam lisanslı bayilerde mazot niteliği aynı. Bir istasyonunun kira gideri olmayabilir, satış hacmi değişik olabilir ve maliyetleri düşük olabilir. Bunlar da pompaya yansır. Hiçbir yurttaşımız bu işletmelerden daha zengin değil. Öyleyse markaya göre değil bütçeye göre hareket edeceğiz. Yurttaşımız ‘Ucuz yakıt otomobilime hasar verir’ diye düşünmesin, bize güvensin. Hakkari’deki mazotun niteliğiyle Edirne’deki, İstanbul’daki, Ankara’daki mazotun niteliği aynı. Yeter ki lisanslı bayi olsun. Ucuz olanı seçim etmekte kasvet yok” ifadelerini kullandı.

“KATKILI MAHSULÜ Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu OLARAK ÖNERİ ETMİYORUZ”

Daha fazla ödeme yaparak katkılı mahsul almanın ise harcayıcının seçimi olduğunu ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu olarak bunu öneri etmediklerini ifade eden Yılmaz, “Trafiğe kayıtlı 23 milyondan fazla taşıt var. Ancak mazot meselesiyle alakalı bu sene müessesemize erişmiş yalnızca 135 şikayet var. Avrupa’nın en nitelikli mazotu Türkiye piyasasında ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu bunun teminatıyken yurttaşlarımız artık hem kendi cebini hem de ülkemizin ekonomisini düşünerek hareket etmeli” diye konuştu.

“ŞİKAYETLERİNİZİ Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’YA İLETİN”

Yılmaz, ayrıca lisanslı bir bayiden alınan mazotun harcayıcının taşıtında meseleye neden olması halinde hasarın alakalı firma tarafından tazmin edilmek zorunda olduğunu ve harcayıcıların alakalı faturayla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ye başvurabileceğine sözlerine ilave etti.