Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Adalet Bakanlığı’ndan yeni uygulama: Şiddet faillerinin tahliyesi anında kolluğa bildirilecek

Güç faillerinin ceza infaz kurumundan tahliyesi, gerekli tedbirlerin alınması için anında kolluk birimine bildirilecek.

Abone ol

Yargı Bakanlığı, kadına karşın kuvvetle daha etkin mücadele edilebilmesi için bir dizi önlem ve yeni uygulamayı hayata geçirdi.

Alınan tedbirler şöyle:

– Tedbirler dahilinde artık, tutsak veya hükümlünün cinayet infaz kurumlarından tahliyesine ilişkin bilgiler, gerekli tedbirlerin alınması için mağdurun bulunduğu yerdeki kolluk birimine iletilecek.

– Kadına yönelik kuvvet sebebiyle canice infaz kurumlarında bulunan kişiler, canice infaz kurumu psiko-sosyal servisi üzerinden öfke kontrolü programlarına emrindeki tutulacak.

– Şüphelinin kuvvet eğiliminin devam ettiği yönünde bulgulara rastlanması durumunda, mağduru koruyucu tedbirlerin değerlendirilebilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile ayrıca zorunlu bilgiler paylaşılacak.

– bu arada, suça maruz kalan şahısların adli süreçte kendilerini yalnız hissetmemeleri amacıyla oluşturulan adli görüşme odalarının sayısı 76 oldu.

– Mağdurların, duruşma salonunda sanıkla yüz yüze gelmeden, uzman desteği aşağıda ve özel ortamlarda ifade vermesinin önünü açan adli mülâkat odalarında, bugüne dek 18 bin 540 mağdurun ifadesi alındı.