Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

ABD’den Mali’deki darbeyle ilgili flaş açıklama!

Mali’de dün akşam saatlerinde başşehir Bamako’ya 15 kilometre aradaki Kati garnizonunda silah sesleri duyulduğu açıklanmış, ülkenin Devlet Lideri İbrahim Boubacar Keita’nın askerler tarafından alıkonulduğu belirtilmişti.

Yapılan darbenin akabinde Devlet Lideri İbrahim Boubacar Keita vazifesinden istifa ettiğini duyurdu. Askeri darbeye yönelik birçok ülkeden kınama bildirileri gelmeye devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada, “ABD, Mali’de 18 Ağustos’taki ayaklanmayı şiddetle kınıyor” sözlerini kullandı. Bakan Pompeo, tüm siyasi ve askeri aktörleri anayasal hükümetin tekrar inşası için çalışmaya çağırdı. Pompeo, “Mali’deki tüm paydaşları barışçıl diyaloğa girmeye, Malililerin söz özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarına hürmet göstermeye ve şiddete karşı çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Öte yandan askerler tarafından alıkonulan ve Kati garnizonuna götürülen Mali Devlet Lideri Keita, devlet televizyonundan kısa bir konuşma yaparak istifasını açıkladı.

Keita, “İktidarda kalmak ismine kan dökülmesini istemiyorum. Vazifemden istifa etmeye karar verdim” dedi.

Kendilerini Albay Ismael Wague liderliğindeki Halkın Kurtuluşu için Ulusal Komite olarak tanımlayan askerler ise yeni bir seçim organize edeceklerini duyurdu.

Sonların kapatıldığını, 21.00-05.00 saatleri ortasında sokağa çıkma yasağının uygulanacağını belirten Wague, “Sizlerle bir olarak bu ülkeyi tekrar eski büyüklüğüne döndürebiliriz” diye konuştu. İHA